Recenze INTEL Core i9-7980XE

Vlasec
Vlasec

Přidáno: 21. března 2018

• Vskutku extrémní výkon
  • Vysoké takty a nízká latence
  • Chybí konkurence -> Cena
  • Méně PCI-E linek než Ryzen

Tento procesor je opravdu dost extrémní záležitost. Nevím, zda volba maximálně 18 jader je marketingový tah oproti AMD, kde maximum mimo serverový segment je 16 jader, nebo to byl záměr od počátku. Každopádně je to opravdu hodně, a přitom jde o monolitický procesor.

To znamená, že pokud při výrobě tohoto velkého čipu nastane chyba na nějaké nepostradatelné části (což nejsou samotná jádra procesoru), může Intel celý čip vyhodit. To má vliv i na cenu, která ale, budiž to Intelu ke cti, nepřevyšuje nějak významně cenu i9-7960X.

V turbo boostu může procesor dosahovat velice vysokých frekvencí, což je výhoda oproti AMD procesorům. Sice pro jednojádrové aplikace je 18 jader zbytečně moc, ale i všechny vícevláknové aplikace musí někdy synchronizovat výsledky z více jader a vyšší frekvence pomáhá tuto část překonat lépe.

Procesor je využitelný pro leccos od databází, přes náročné výpočty až po hraní a streamování. Jediné, co vás může dost spolehlivě odradit, obzvlášť pokud nepoužíváte bankovky i na podpal doutníku, je cena.

Dalibor Homola
Dalibor Homola

Přidáno: 24. listopadu 2017

• Postavil jsem si počítač jako má NASA
  • Nízká cena (i babka která pobírá důchod 5 let si pro něj zítra jede)
  • Už se mi přestal sekat i Chrome
  • Mohl by být výkonnější
  • AC: Unity se seká i s tímto procesorem

Když jsem procesor přidělával do počítače tak jsem ho omylem zlomil vejpůl. Naštěstí je "jak za pusu" takže jsem si zajel koupit druhý.
Když tenhle procesor zkombinujete se 128GB RAM a GTX 1080 tak už vám poběží chrome bez lagů.
Má to tolik výkonu, že když jsem zapnul program na těžení bitcoinů, tak jsem dostal hned za první minutu $100 a to bylo pouze 30% vytížení procesoru.

Intel Xeon 5120

Intel Xeon 5120