Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Procesory

Jak vybrat procesor?

Procesor je řídící jednotka, základ neboli srdce celého počítače. Je to ta nejdůležitější součást počítače. K nejvýznamnějším výrobcům procesorů na našem trhu patří firmy Intel a AMD. Při jejich výběru musíme mít na zřeteli, zda jsou kompatibilní se základní deskou, konkrétně s chipsetem v počítači. Současně musíme vědět, co na počítači nejvíce děláme – zda jen brouzdáme po internetu, pracujeme, sledujeme filmy nebo hrajeme hry.

Rychlé odkazy:
Pro počítač pro běžnou kancel. práci
Pro multimediální počítač
Pro výkonný počítač pro hry a grafiku
Procesory v dnešní době vyrábí pouze dvě společnosti a to AMD a Intel.

Jaké jsou základní vlastnosti procesorů?

Procesor je elektronický integrovaný obvod, na němž závisí chod celého počítače a nejen počítače. Jsou součástí notebooků, mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů nebo třeba tiskáren. Zde se budeme zabývat především procesory do počítačů.

 

Jaký socket vybrat?

Socket neboli patice je specializovaná elektrotechnická součástka, která umožňuje propojení procesoru se základní deskou. Při výběru procesoru je potřeba dbát na to, aby byla základní deska vybavena stejným typem socketu, pro jaký je procesor určen. V opačném případě není možné zapojení procesoru do základní desky.

socket
Socket 499 | Socket 940

 

 

Jaké je základní dělení procesorů?

Procesory dělíme především podle výrobců, a to v tomto případě na dvojici gigantů Intel a AMD. Dále se dělí podle počtu jader. Nejběžnější počet jader pro počítače jsou v rozmezí od 1 do 4 jader. Vyšší počty jader se vyskytují např. u serverů. S tím také souvisí dělení podle typu zdrojového zařízení. Procesory se však dělí i podle typu socketu, pro který jsou určen.

 

Kolika jádrový procesor vybrat?

Pro jednoduchou kancelářskou práci a nenáročné uživatele bude vhodné pořídit jednojádrový, ale spíš dvoujádrový procesor. Pro náročnější uživatele budou dostačovat jádra dvě až čtyři a pracujete-li často s videem a grafickými programy nebo sledujete-li rádi filmy ve vysoké kvalitě a hrajete nejnovější herní tituly, volte procesory minimálně čtyřjádrové, spíše více. Pro nejnáročnější aplikace nebo do serverů jsou vhodné procesory s 6ti a více jádry.

 

Jakou frekvenci zvolit?

Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší frekvence, tím vyšší výkon. Do kanceláří a pro nenáročnou práci budou vhodné frekvence do 2 Ghz. Do herních počítačů modely mezi 2,5 - 3  Ghz.

Jaký je dnešní trend při výrobě procesorů?

Procesory jsou dnes velmi výkonné a dosahují vysokých taktů. Dnešní směr se však spíše ubírá k navyšování počtu jader než k nekonečnému zvyšování taktu. Přetaktováním se myslí, že například z procesoru o frekvenci 2 Ghz se provede příslušnými úpravami například procesor na frekvenci 2,5 Ghz. Toto se však nedoporučuje uživatelům, kteří se v této problematice nevyznají.

 

Slovníček pojmů:

Jádro

V jádru procesoru dochází k samotnému výpočtu na požadované úlohy. V případě vyššího počtu jader v procesoru si jednotlivá jádra danou úlohu rozdělí její výpočet mezi sebe a tím rapidně sníží dobu výpočtu požadované hodnoty. V podstatě by se dalo říct, že čím víc jader procesor má, tím více aplikací/programů můžeme mít současně puštěné na svém počítači bez toho, aby se počítač jakkoli zpomalil nebo zadrhával.

Frekvence

Frekvence nám udává rychlost výpočtu jednotlivých jader. Čím vyšší frekvence, tím procesor rychleji zpracovává potřebné výsledky. Frekvence dnešních procesorů se pohybuje v řádech GHz.

Přetaktování

Přetaktování zvyšuje frekvenci jader, čímž můžeme dosáhnout lepších výpočetních vlastností. Na druhou stranu tímto zásahem můžeme snížit životnost procesoru, protože při přetaktování vzniká nežádoucí teplo, na které není procesor konstruován.

Chipset

Chipset udává vlastnosti základní desky.

 

Mezipaměť

Jedná se o fyzickou paměť procesoru, kterou využívá procesor k ukládání mezivýpočtů. Když má procesor dostatečně velkou vlastní paměť, nepotřebuje si ukládat mezivýpočty do operační paměti (RAM), čímž se snižuje doba výpočtu.

 

Socket

Socket neboli patice je specializovaná elektrotechnická součástka, která umožňuje propojení procesoru se základní deskou.

Server

Server je hlavní počítač, na kterém běží např. síťové programy nebo jiné aplikace.

 

 Vybrat Procesor podle parametrů

Rádce pro Vás připravil
czc.cz

Porovnat procesory