AMD Ryzen 5 1600 YD1600BBAFBOX od 3 154 Kč - Heureka.cz

AMD Ryzen 5 1600 YD1600BBAFBOX

86 %

Popis produktu

Parametry produktu

Technologie výroby
14 nm
Počet jader
6 jader
Počet vláken
12
K přetaktování
ano
S integrovanou grafikou
ne
Modelové označení
AMD Ryzen 5
Patice
socket AM4
Frekvence jádra
3.2 GHz

Recenze

 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • Rychlý
  • Cena odpovídá
 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • měl jsem Intel Core i5-7400, 3.0GHz (65W), můj výkon se zvýšil
 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • Poměr cena výkon

Parametry produktu

Technologie výroby
14 nm
Počet jader
6 jader
Počet vláken
12
K přetaktování
ano
S integrovanou grafikou
ne
Modelové označení
AMD Ryzen 5
Patice
socket AM4
Frekvence jádra
3.2 GHz

Popis produktu

AMD RYZEN 5 1600

Společnost AMD přichází s procesory Ryzen 5 založenými na revoluční architektuře Zen, která nabízí stejné funkce jako vyšší řada Ryzen 7 a vysoký výkon za výbornou cenu.

Hlavní přednosti procesorů Ryzen:

Navýšení výkonu a razantní navýšení jednovláknového výkonu.Více než 40% nárůst IPC (instrukce na takt) oproti minulé generaci.

Výborná efektivita.

Plnohodnotný SMTZen pracuje s dvěma vlákny na jedno jádro.

Přepracovaný cache subsystém a navýšení kapacity L1 a L2 cache.

AMD SenseMI technologie.

Všechny modely mají odemčený násobič.

Instrukční sady AMD64, SSE, AVX a AVX2.

Nová platforma AM4.

Podpora DDR4 pamětí, PCIe 3.0 rozhraní a nejnovějších I/O.

Model 1600 patří do řady Ryzen 5 a vhodný je pro hraní her, ale také může být využitý pro práci ve vícevláknových aplikacích tedy i pro pracovní účely.

Procesor je vyráběn moderním 12 nm výrobním procesem a je určený pro základní desky se socketem AM4. Disponuje 6 fyzickými jádry, 12 vlákny a běží na základní frekvenci 3,2 GHz. Procesor je vybaven L3 cache o velikosti 16 MB, která spolu s L1 a L2 cache poskytne jádrům dostatek času pro jejich funkci. TDP procesoru činí 65 W. Součástí balení je výkonný chladič Wraith Spire s kruhovým profilem. Dokáže uchladit procesory s TDP až 95W, takže nebude mít žádný problém udržet procesor na optimálních teplotách.

Klíčové vlastnosti:

Vhodný pro hry i pro náročné aplikace 6 jader a 12 vláken a TDP 65W!

Boost až 3,6 GHz

Chladič Wraiht Spire

Odemčený násobič

Procesor má odemčený násobič a je určený k taktování. Lze tedy z procesoru vymáčknout absolutní výkonostní maximum, musíte ale počítat s většími nároky na chlazení i na spotřebu. Taktovat procesor je možno pouze na základních deskách s čipovou sadou X370, B350 a X300, které jako jediné podporují přetaktování procesorů Ryzen pro socket AM4!

SenseMI

Do nových čipů AMD byla vestavěna technologie SenseMI, která představuje soubor adaptativních, vnímajících a učících se funkncí. Tyto funkce zlepšují celkovou funkčnost, výkon a možnosti celého procesoru.

XFR

Součástí je technologie Extended Frequency Range (XFR), která navyšuje frekvenci procesoru nad Boost úroveň, pokud to chlazení umožní. XFR přinese tedy ještě více výkonu. Celá operace je plně automatická a nevyžaduje zásah uživatele.

Pure Power

Neboli systém řízení spotřeby. Čip obsahuje chytré senzory, které monitorují důležité parametry procesoru (frekvence, teplota, napětí). Z těchto užitečných informací může SenseMI optimálně volit napětí čipu a tím optimalizovat spotřebu.

Precision Boost

Architektura Zen navyšuje stupně frekvence procesoru po 25 MHz a právě Precision Boost zapříčiní plynulé navyšování frekvence procesoru tak, aby nedocházelo k výpadkům výkonu během změn. Samozřejmě tato technologie pomůže okrajově i k nejbližšímu dosažení maximální hranice taktu.

Neural Net Prediction

Je integrovaná umělá inteligence, která předvídá budoucí požadavky aplikací.

Smart Prefetch

Komplexní predikce dat požadovaných aplikacemi. Díky této funkci se výrazně zvýší rychlost zpracování "známých" požadavků.

Turbo Boost

Procesor využívá technologii Turbo Boost, která vyžene frekvenci až na 3,6 GHz a umožní běžet jádrům rychleji, než je jejich základní frekvence. Není ale garantováno, že procesor vystoupá až na tuto horní hranice frekvence. Vše je stanoveno a záleží na dosažení limitní úrovně několika ukazatelů (proudový odběr, spotřeba energie, teplota procesoru a další). Pokud procesor operuje pod těmito limity a systém vyžaduje vyšší výkonnost, nastává automatické přetaktování bez potřeby jakéhokoli zásahu uživatele. Základní takt také není nejnižší hodnota, na které může procesor pracovat. Pokud nebude procesor vytížený, bude frekvence snížena na mnohem menší hodnotu, než je uvedena v parametrech. Základní takt je garantovaná hodnota, jakou bude držet procesor a současně všechna jeho jádra v zátěži.

Multithreading

Dále disponuje další technologií Multithreading, která vytváří z jednoho fyzického jádra dva virtuální procesory, tento procesor je tedy dvanáctivláknový. Tato technologie umožňuje zlepšit výkon a výrazně zvyšuje efektivitu čipu. Je nutno si uvědomit, že reálný dopad na výkon není totožný, fyzické jádro je mnohem výkonnější.

Chybí či je nepravdivý některý důležitý parametr? Uvedené informace jsou pouze orientační, před zakoupením ve vybraném obchodě doporučujeme ověřit, že prodávaný model má klíčové vlastnosti dle vašich požadavků. I když se snažíme o maximální přesnost informací, bohužel nemůžeme zaručit jeho 100% správnost. Ceny produktů jsou uváděny včetně DPH.

Hodnocení produktu

7zákazníků doporučuje produkt
1zákazník nedoporučuje produkt
86 %
průměr z 13 hodnocení
5
11 ×
4
0 ×
3
0 ×
2
1 ×
1
1 ×
 • Nedoporučuje produkt

  30 %
  • asi cena
  • Některé lidi asi nepotěším! Jediný problém co zjistil kamarád že nepodporuje win 11 ale já mu tento procesor do sestavy dával před asi 4 lety a to se o nich ještě nevědělo. To mu napsali z windows když to zkoušel není to můj výmysl.

  Nejspíš tento procesor není špatný, ale já bych stavěl na Ryzenu 3600 a výš.

 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • Rychlý
  • Cena odpovídá
 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • měl jsem Intel Core i5-7400, 3.0GHz (65W), můj výkon se zvýšil
 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • Poměr cena výkon
 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  90 %

  Zatím OK

 • , zakoupeno v CZC.cz

  Doporučuje produkt

  100 %
  • poměr cena výkon
 • Doporučuje produkt

  100 %
  • Zen+ procesor na 12nm procesu
  • Nenáročný na chlazení, nízká spotřeba
  • Výborný výkon za nízkou cenu
  • Vyžaduje upgrade BIOSu u hodně starých desek

  Nedávno vyšel refresh Ryzenu 5 1600 - na Zen+ architektuře a 12nm výrobním procesu. Proč se tak v AMD rozhodli, nevím. Možná potřebují mít levné šestijádro jako konkurenci pro Intel Core i3-9100F. Možná jen vidí, že je to pořád oblíbený model a nechtějí ho vyhodit z trhu - ale 14nm proces nebo původní chladič Wraith Spire vyjdou zbytečně draho. To nevíme.

  Neví to ani recenzní web Gamers Nexus. Co ale vyzkoušeli, je výkon, který je oproti původnímu Ryzenu 5 1600 znatelně lepší. Zejména proto, že z boost frekvence 3,6 GHz to nemá moc potřebu klesat k základnímu taktu ani při plné zátěži. Levnější chladič Wraith Stealth tedy není na škodu. Po přetaktování s lepším chladičem dosahuje procesor obdobných výsledků jako Ryzen 5 2600, lze jej tedy považovat za ideální volbu pro přetaktování.

  AMD si vlastně udělalo novou konkurenci pro už tak velmi levný Ryzen 5 2600. Těžko říct, zda je to pro výrobce výhodné, zákazník ale nemá důvod si stěžovat - za stejné peníze opět dostaneme o něco víc. V levné sestavě za 15-20 tisíc má určitě své místo a navzdory nízké ceně by měl jeho výkon ještě hezkých pár let dostačovat.

 • Doporučuje produkt

  100 %
  • skvělý výkon, 12 vláken